top of page
  • Zdjęcie autoraFarmepo

Bazy Danych Zawierające Informacje o Badaniach Klinicznych


Badania kliniczne stanowią kluczową część procesu rozwoju nowych leków i terapii medycznych oraz oceny istniejących metod leczenia. Przed rozpoczęciem badań klinicznych, naukowcy i lekarze muszą mieć dostęp do szerokiej gamy informacji na temat istniejących badań, wyników, protokołów i wyników poprzednich prób. Dlatego istnieje wiele baz danych, które gromadzą te cenne informacje, ułatwiając dostęp do nich i ułatwiając prowadzenie badań klinicznych. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych baz danych, w których można znaleźć informacje na ten temat.

  1. ClinicalTrials.gov: Jest to najbardziej znana i powszechnie używana baza danych zawierająca informacje o badaniach klinicznych na całym świecie. Zarządzana przez National Institutes of Health (NIH) w Stanach Zjednoczonych, ClinicalTrials.gov umożliwia dostęp do rejestracji i wyników badań klinicznych prowadzonych na całym świecie. Można tu znaleźć informacje na temat celów badania, metodyki, wyników i stanu rekrutacji pacjentów.

  2. Europejski Rejestr Badań Klinicznych (EudraCT): Ten rejestr jest zarządzany przez Europejską Agencję Leków (EMA) i zawiera informacje o badaniach klinicznych prowadzonych w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w innych krajach. EudraCT zawiera informacje na temat badań klinicznych nad produktami leczniczymi.

  3. World Health Organization (WHO) International Clinical Trials Registry Platform (ICTRP): ICTRP to platforma prowadzona przez WHO, która agreguje dane z różnych rejestrów badań klinicznych na całym świecie. Umożliwia to globalny dostęp do informacji na temat badań klinicznych, co jest niezwykle ważne w kontekście badań międzynarodowych.

  4. PubMed: PubMed to ogólna baza danych zawierająca publikacje naukowe z różnych dziedzin medycyny. Można tu znaleźć artykuły naukowe, które odnoszą się do wyników badań klinicznych, a także linki do rejestracji tych badań w innych bazach danych.

  5. Inne lokalne i specjalistyczne bazy danych: W zależności od obszaru badań klinicznych, istnieją również lokalne i specjalistyczne bazy danych, które mogą zawierać cenne informacje. Przykłady to National Cancer Institute's Cancer Trials Support Unit (CTSU) dla badań nad nowotworami oraz National Institute on Aging's Alzheimer's Disease Education and Referral (ADEAR) Center dla badań nad chorobą Alzheimera. W Polsce prowadzona jest także przez zrzeszenie firm farmaceutycznych INFARMA publiczna baza badań klinicznych w języku polskim

Dostęp do informacji o badaniach klinicznych jest kluczowy dla postępu medycyny i dostarczania pacjentom najlepszych możliwych terapii. Wspomniane powyżej bazy danych to tylko niektóre z wielu dostępnych źródeł, które pomagają naukowcom, lekarzom i pacjentom w śledzeniu i zrozumieniu wyników badań klinicznych oraz w podejmowaniu informowanych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej. Niezależnie od obszaru zainteresowań, istnieją narzędzia, które ułatwiają dostęp do najnowszych danych w dziedzinie badań klinicznych.


Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie wymienione są wszystkie badania kliniczne prowadzące aktywną rekrutację pacjentów w placówkach ochrony zdrowia współpracujących z Farmepo.


42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page